Rozdíl mezi
rodinným a bytovým domem
Rodinný dům může mít maximálně tři samostatné byty, nejvýše jedno podzemní podlaží, dvě nadzemní podlaží a jedno podkroví. Budova s více jak třemi samostatnými bytovými jednotkami je bytový dům, který navíc musí mít více jak polovinu podlahové plochy odpovídající požadavkům na trvalé bydlení.
Rodinný dům je stavbou pro bydlení. Svým uspořádáním a dispozicemi odpovídá požadavkům rodinného bydlení.
Bytový dům je stavbou pro bydlení. Funkci bydlení v něm plní více než polovina podlahové plochy, jinak nejde o bytový dům, ale o komerční nemovitost s byty. Bytový dům musí splňovat legislativně dané podmínky a technické normy na stavbu.
Rodinný dům nelze v katastru nemovitostí rozdělit na samostatné byty. Předpokládá se, že jde o majetek jednoho vlastníka. Pokud je vlastníků více, má každý na domě spoluvlastnický podíl. To platí i v případě samostatných bytových jednotek v rodinném domě.
Bytový dům může mít jednoho vlastníka (fyzickou či právnickou osobu), který byty v domě pronajímá. Nazývá se pak činžovní dům. Právně může bytový dům vlastnit i bytové družstvo, právnická osoba složená z majitelů členských podílů, typicky obyvatelů jednotlivých bytů. Družstvo pak jednotlivé byty obyvatelům pronajímá.
Každá bytová jednotka v domě však může mít také samostatného vlastníka, zapsaného v katastru nemovitostí. Může jít jak o fyzickou, tak o právnickou osobu. Takový bytový dům pak musí mít založeno společenství vlastníků (společenství vlastníků jednotek SVJ). SVJ zajišťuje správu domu, stará se o společné prostory.
To vše ve zkratce k rozdílům daných pojmů v otázkách bydlení. Více Vám ráda zodpovím osobně.